Bio

Karol Csino

 

Vitajte na stránkach slovenského herca a speváka Karola Csina.
Absolvent VŠMU v Bratislave patrí k mediálne známym tváram svojej generácie s profilom všestranného umelca. Za svoj základ však považuje herectvo a spev, na ktoré kladie dôraz a vníma ich ako rovnocenné.
Jeho umelecké aktivity sú žánrovo veľmi pestré, vďaka spájaniu svojich schopností a talentu dokáže nájsť široké uplatnenie nielen doma, ale i v zahraničí. Počas štúdia sa aktívne prezentoval aj ako klavírista a venoval sa tancu. Dá sa povedať, že jeho využiteľnosť je markantná najmä v projektoch muzikálového a kabaretného typu, no pôsobí i v činohre, v televízii, filme a samozrejme na hudobnom poli. V súčasnosti sa angažuje najmä v samostatných projektoch, ktoré mu do istej miery ponúkajú nezávislosť a umeleckú slobodu. Je vyhľadávaný aj ako moderátor spoločenských podujatí práve vďaka kombinácii moderátor – spevák.

Stručná história

Ako herec už počas štúdíí účinkoval v Martinskom divadle, po škole prijal angažmá vo viedenskom divadle Exil, kde pravidlne hosťuje dodnes. S týmto tímom absolvoval divadelné turné po Rakúsku, Česku a Škandinávii. Neskôr sa usadil na niekoľko rokov v Prahe, kde pôsobil najmä na muzikálovej a televíznej scéne. Možnosť stvárniť vysnívanú hereckú rolu Shakespearovho Othella v divadle Aréna ho v roku 2010 pritiahla späť do Bratislavy.
V minulosti si širšie slovenské publikum získal svojimi hereckými postavami Dannyho, Sonnyho a Anjela v muzikáli Pomáda. Za postavu Nicka v ruskej verzii českého muzikálu Dracula si vyslúžil množstvo pozitívnej kritiky aj v ďalekej Moskve. Jeho filmové postavy vojína Kotlára v seriáli Černí baroni, tureckého utečenca Rashida vo filme Modrý kámen, Kvída v seriáli Četnické humoresky navyše rozšírili jeho okruh divákov aj za rieku Moravu. Pozoruhodná je i postava Karola vo filme Let bocianov, ktorý získal národnú nomináciu na oskara. Objavil sa i v niekoľkých filmových snímkoch americkej produkcie, dokonca ako kaskadér.
Spevu sa Karol Csino začal venovať popri hre na klavíri v prvých tínedžerských popových a swingových kapelách. V roku 1999 sa stal dvorným spevákom hudobného telesa - 17 man bigband, o rok neskôr finalistom televíznej speváckej súťaže Talent 2000, kde ho spolupráca s Vašom Patejdlom na istý čas posunula do prostredia populárnej hudby. V roku 2002 sa stal skokanom roka v speváckej ankete Zlatý slávik. Potom sa na dlhý čas ako komerčný spevák odmlčal, pôsobil v rôznych swingových a jazzových hudobných zoskupeniach. Túto odmlku ukončil a zúročil vydaním albumu Nezvestný. V súčasnosti spolupracuje so slovenskou jazzovou hudobnou špičkou v oblasti swingu, ktorému ostáva verný vo svojej interpretácii. Spevácke remeslo sa rozhodol zveladiť a sprofesionalizovať  štúdiom spevu na štátnom Konzervatóriu v Bratislave, kde momentálne študuje u vynikajúcej profesorky Boženy Ferancovej.

Zaujímavosti

Neistý a nie vždy ľahký život umelca na voľnej nohe si prakticky od jakživa kompenzuje a upevňuje aktívnym športom, ktorý je jeho veľkým koníčkom. Od roku 1986 až do roku 2000 sa aktívne venoval športovému Karate. Neskôr ho zaujal thaiský box, dokonca niekoľkokrát absolvoval výcvikový camp priamo v Thaisku. Je inštruktorom fitnes 1. stupňa, výborne jazdí na koni a vo voľnom čase hrá konské pólo.
Dovednosti a koordináciu z bojových umení využil i v tanci, kde sa v rokoch 92-94 s veľkým  úspechom presadil na slovenských a medzinárodných tanečných súťažiach mnohými  víťazstvami. Karol bol toho času aj členom legendárnej break dancovej skupiny Street Breakers a patril k slovenskej špičke v štýle Electric boogie.